Czasami zastanawiam się, dlatego czytanie książek po angielsku nie było ode mnie wymagane przez nauczycielki angielskiego w Polsce. Natomiast, jedną z pierwszych rzeczy, które robiliśmy na początku roku, rozpoczynając lekcje w Anglii (jakikolwiek poziom) było: albo zapoznanie ze szkolną biblioteką (i obowiązkowe wypożyczenie kilku książek), albo utworzenie tzw. Reading Diary, w którym każdy powinien mieć wpisaną co najmniej jedną przeczytaną książkę miesięcznie.
Dlaczego?
Nauka języka angielskiego to nie tylko gramatyka i słówka. To przede wszystkim zanurzenie się w języku i oswojenie się z nim w różnych kontekstach. A co może być lepszym sposobem na to niż czytanie książek?
Korzyści z czytania książek po angielsku
Poszerzasz słownictwo i utrwalasz gramatykę. W książkach natrafisz na różnorodne słownictwo i konstrukcje gramatyczne, których nie znajdziesz w podręcznikach.
Poznajesz kulturę i zwyczaje krajów anglojęzycznych. Książki to okno na świat. Czytając o życiu innych ludzi, poszerzasz swoje horyzonty i uczysz się różnic kulturowych.
Ćwiczysz koncentrację i pamięć. Czytanie wymaga skupienia uwagi i zapamiętywania informacji. To świetny sposób na trening umysłu!
Poprawiasz płynność mówienia i rozumienia ze słuchu. Im więcej czytasz, tym szybciej 'sklejasz' całe zdania i łatwiej jest ci zrozumieć swoich rozmówców.
Dostajesz motywację do nauki języka. Czytanie książek po angielsku może być świetną zabawą i dać Ci mnóstwo satysfakcji.
Co Cię powstrzymuje?
Co mówią mi moi kliencie, gdy już na pierwszych zajęciach zachęcam ich do czytania?
'To jest zbyt trudne!' Nieznajomość wystarczającej liczby słów, złożone struktury gramatyczne, idiomy i wyrażenia - to wszystko może utrudniać rozumienie tekstu i zniechęcać do dalszej lektury. Jednak, są na to sposoby, o których piszę w następnym akapicie.
'Nie dam rady!' Artykuł z Economist faktycznie będzie trudny nawet dla poziomu B2 lub C1, a dla niższych poziomów może być nie do przejścia! Właśnie, dlatego lepiej od niego nie zaczynać ;)
'Nie mam czasu!' W natłoku codziennych obowiązków znalezienie czasu na czytanie może być trudne, ale wystarczy czytać 10 minut dziennie, codziennie.
'Książki po angielsku są drogie!' Książki po angielsku mogą być droższe niż książki w języku polskim. Prawda. Ja najczęściej udostępniam klientom swoje książki, ale bardzo często kupuję je w promocji lub z drugiej ręki.
'Gdzie kupić tanie książki po angielsku?' Gdy chcę kupić coś naprawdę okazyjnie, to zaglądam do TKMaxxa lub czekam na wyprzedaż w Bookoff. Sprawdzam Vinted. Posiadam też subskrypcję na Storytel, która posiada w swojej ofercie dosyć duży wybór ebooków i audiobooków po angielsku.
Jak pokonać te bariery?
Nie daj się zniechęcić początkowym trudnościom! Ułatw sobie życie poprzez:
Wybór odpowiednich książek: Na początek warto sięgnąć po książki o niskim poziomie trudności i na interesujące Cię tematy.
Stopniowe zwiększanie poziomu trudności: W miarę rozwoju umiejętności językowych można stopniowo sięgać po książki o wyższym poziomie trudności.
Ćwicz czytanie regularnie: Nawet 10-20 minut czytania dziennie może przynieść znaczącą poprawę.
5 praktycznych rozwiązań
Readersy - czyli uproszczone książki
Książki uproszczone, znane również jako "readersy", to specjalnie przygotowane wersje książek, które zostały dostosowane do potrzeb osób uczących się języka angielskiego. Ich celem jest ułatwienie czytania i zrozumienia treści dla osób na różnych poziomach zaawansowania. Wydawnictwa zawierają w swojej ofercie zarówna klasykę literatury, książki bardziej współczesne, a także typowo edukacyjne (non-fiction).
Cechy książek uproszczonych:
Uproszczony język: Słownictwo i gramatyka są dostosowane do poziomu językowego danej osoby.
Krótsze zdania i akapity: Tekst jest podzielony na krótsze fragmenty, aby ułatwić czytanie i zrozumienie.
Objaśnienia trudniejszych słów: Słowa, które mogą sprawiać trudności, są objaśniane w kontekście lub za pomocą przypisów.
Ilustracje i zdjęcia: Ilustracje i zdjęcia pomagają w zrozumieniu treści i sprawiają, że czytanie jest bardziej atrakcyjne.
Jeżeli boisz (lub nie chcesz) od razu skoczyć na głęboką wodę i zanurzyć w angielskiej literaturze pięknej, polecam serie książek uproszczonych z MacMillan Readers i Penguin Readers.
Książki tych wydawnictw są zwykle adaptacjami słynnych powieści, które zostały dostosowane do 6 poziomów zaawansowania. Tak więc, nawet początkujący znajdą dla siebie coś do poczytania na dobranoc. Niestety, wadą tych książek jest zwykle ich cena, więc jeżeli komuś niekoniecznie zależy na książce pachnącej nowością, polecam książki z drugiej ręki.
EWA - czyli aplikacja z książkami do czytania i słuchania
Wiem, że dla niektórych książka MUSI być w formie papierowej. Natomiast, jeżeli nie przeszkadza Ci czytanie na ekranie, to bardzo polecam wypróbowanie aplikacji do nauki języka angielskiego EWA.
Platforma oferuje bogaty wybór książek w języku angielskim, dostępnych na różnych poziomach zaawansowania. Funkcja czytania i słuchania pozwala na jednoczesne śledzenie tekstu i nagrania audio, co ułatwia naukę wymowy. Dodatkowo, aplikacja oferuje tłumaczenia słów i zwrotów na język polski, co ułatwia zrozumienie tekstu i poszerza zasób słownictwa.
Więcej o zaletach aplikacji i opłacie abonamentowej tutaj.
ReadLang
To strona internetowa, ale też aplikacja, dzięki której czytanie jakichkolwiek tekstów w oryginale może być szybsze i prostsze. Narazie oba narzędzia są w fazie rozwoju, ale ze względu na bardziej przyjazny interfejs polecam korzystać ze strony internetowej.
ReadLang pozwala importować i czytać teksty z niemal dowolnej strony internetowej lub e-booka w języku angielskim, oferując przy tym tłumaczenie dowolnych słów na język polski (wystarczy podkreślić je kursorem). Co więcej, posiada też własną bibliotekę tekstów z takimi filtrami jak: poziom lub czy długość testu.
Możesz kliknąć na słowa lub zwroty, aby uzyskać ich tłumaczenie i znaczenie, co ułatwi Ci zrozumienie tekstu. Dodatkowo, ReadLang identyfikuje najbardziej przydatne słowa z tekstu, który czytasz, i tworzy dla Ciebie spersonalizowane fiszki, abyś mógł je ćwiczyć i zapamiętać.
Strona internetowa jest narazie bezpłatna.
Ogólnie rzecz biorąc, ReadLang to dobry wybór dla osób uczących się, które chcą:
Poszerzyć swoje słownictwo w naturalny sposób, napotykając słowa w kontekście.
Poprawić rozumienie tekstu poprzez ćwiczenia z prawdziwymi treściami w języku angielskim.
Uczynić naukę bardziej angażującą poprzez integrację jej z ciekawymi artykułami i stronami internetowymi.
ReadLang oferuje zarówno plan darmowy, jak i płatne plany premium z dodatkowymi funkcjami.
Dodatkowe informacje:
Strona internetowa: https://readlang.com/
Aplikacja mobilna: Dostępna na Androida i iOS
Książki w oryginale
Jesteś na mocnym poziomie B1? A może w testach wychodzi Ci B2? Pora na książki w oryginale!
Tym, który chcieliby spróbować popływać w literaturze, polecam najpierw wypłynąć na amerykańskie wody. Być może to jest moje subiektywne wrażenie, ale proza amerykańska wydaje mi się być nieco łatwiejsza od brytyjskiej.
Teen-fiction czyli zacznij od literatury dla nastolatków, jeżeli lubisz romanse
The Host to książka napisana przez Stephanie Meyer (to ta od wampirów), ale bez wampirów, za to z dylematami moralnymi.
Polecenie "The Host" Stephenaie Meyer jako pierwszej książki do nauki angielskiego może być kontrowersyjne, ze względu na dosyć skomplikowaną fabułę, ale za to jest kilka plusów:
Język: Książka napisana jest prostym, zrozumiałym angielskim. Meyer używa krótkich zdań i powtarzalnych struktur, co ułatwia śledzenie fabuły.
Treść: "The Host" to wciągająca historia science fiction, a nie tylko miłosne pitu-pitu.
Słownictwo: Jeżeli jesteś fanem science fiction, to niektóre słowa i zwroty możesz już znać z innych źródeł.
Tutaj, znajdziecie początek (prologue) książki The Host, dzięki któremu, mam nadzieję, zobaczycie jak łatwo i przyjemnie czyta się powieści w oryginale.
A może kryminał?
Dla osób będących na poziomie B2 znajomość języka angielskiego jest już na tyle dobra, że mogą spróbować swoich sił z kryminałami Harlana Cobena.
Coben pisze dużo, a ja szczególnie polecam jego serię książek o Myronie Bolitarze, zmagającym się z dysleksją byłym sportowcu oraz prywatnym detektywie, który rozwiązuje skomplikowane i niebezpieczne sprawy. Książek z jego udziałem jest trochę, a każda następna staje się łatwiejsza.
Deal Breaker (1995)
Drop Shot (1996)
Fade Away (1997)
Back Spin (1998)
One False Move (1999)
The Final Detail (2000)
Darkest Fear (2001)
Promise Me (2003)
The Missing Years (2005)
Just One Look (2009)
Home (2016)
Dlaczego te książki są polecane dla osób na poziomie B2:
Język to typowy język codzienny.
Fabuła jest wciągająca i trzyma w napięciu.
Książki są dostępne w wersji audio, co może pomóc w ćwiczeniu rozumienia ze słuchu.
Dodatkowe wskazówki:
Czytaj z tłumaczeniem na język polski, aby móc sprawdzić znaczenie nieznanych słów.
Szukaj książek z adaptacjami filmowymi lub audiobookami, aby móc ćwiczyć rozumienie ze słuchu.
Dołącz do klubu książki lub znajdź partnera do nauki języka, aby móc omawiać przeczytane treści.
Podsumowując
Pamiętaj, że najważniejsza jest przyjemność z czytania!
Wybierz książkę, która Cię interesuje, ale jeżeli okaże się, że po przeczytaniu jednej strony masz wypisaną cała długą listę nowych słówek - to lepiej zmienić książkę na coś prostszego.
Nie chce Ci się sprawdzać słówek w słowniku? Świetnie! W końcu, nauczysz się ich z kontekstu.
Nie lubisz czytać książek? Odpuść! Powtórzę się, ale czytanie ma być przyjemnością. Jeżeli czytanie książek nie sprawia Ci przyjemności, to może spróbuj podcastów, albo branżowych artukułów... a może YouTube?
Comments